Książki

"Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje"

Charlie LeDuff

Myśląc o Stanach Zjednoczonych często nasuwa się nam na myśl bogactwo tego kraju. Wyobrażamy sobie słoneczną Kalifornię i Florydę, zatłoczony NYC czy pustynne krajobrazy Arizony. Myślimy o football'u i gigantycznych rozmiarach jedzenia serwowanych w tamtejszych restauracjach. Czy zastanawiamy się jednak nad tym jak wygląda społeczeństwo? Nie chodzi mi tutaj o wszystkie stereotypy powielane przez lata przez turystów. Myślę bardziej o refleksji nad tym jak żyją ubożsi obywatele. Jak ciężko jest znaleźć pracę z podstawowym wykształceniem? Czy można liczyć na wsparcie ze strony państwa? Czym jest tak zwany "American Dream" i dlaczego USA tak znacznie się od niego oddala? Charlie LeDuff (zdobywca nagrody Pultizera za pozycję "Detroit") skupia się tym razem na zmianach, jakie zaszły w ostatnich latach w Stanach. Pisze o najsłabiej opłacanych robotnikach, wymaganiach rynku pracy i trudnościach związanych z życiem na podstawowym poziomie.

Książka jest bardzo dobitna, praktycznie brak w niej jakichkolwiek pozytywnych aspektów. Pisana specyficznym językiem, bardzo często ironiczna, wymagająca. Fabuła jest dość chaotyczna, co chwilę napotykamy nowe nazwiska i miejsca, przez co przyswaja się ją dość ciężko. Panu Charlie'mu można zarzucić również brak obiektywizmu, swoją opinię podkreśla on na przełomie całej książki. Pomimo wszystkich tych aspektów, polecam "Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje" wszystkim, którzy chcą poznać Stany w całości, poszerzając swoje horyzonty również o te niewygodne tematy, o których nie wspomina CNN czy Wasza ulubiona youtuberka na swoich wakacyjnych vlogach.

Ocena: 7/10

"Wilk Stepowy"

Hermann Hesse

Pozycja, którą wykorzystałam na maturze pisemnej z języka polskiego. Pełna przemyśleń i refleksji, wymagająca. Pomaga zrozumieć jak zachować wewnętrzną równowagę i ułożyć kłębiące się w głowie myśli. Porusza temat znany wielu jednostkom, a mianowicie poczucie wyalienowania, odseparowania od otaczającej nas rzeczywistości.


Autor opowiada o przeżyciach wewnętrznych Harry'ego Hellera, który pomimo zmagań ze stanami depresyjnymi walczy o zakochanie się w życiu na nowo. Myślę, że szczególnie mogą się z nim sympatyzować osoby młode, które czują, że w jakiś sposób nie wpisują się kanony społeczeństwa. Czytając "Wilka Stepowego" zaczynamy rozkładać na czynniki pierwsze przemyślenia, które nigdy wcześniej nie przyszły by nam do głowy. Zadajemy sobie egzystencjalne pytania, na które nigdy nie znajdziemy odpowiedzi. Książka t otula nas poczuciem empatii i świadectwem odmienności indywidualnych jednostek.

Jedynym minusem "Wilka Stepowego" są zagmatwane, surrealistyczne opisy, często bardzo ciężkie do przebrnięcia.

Ocena: 8,5/10.