Książki

"Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje"

Charlie LeDuff

Myśląc o Stanach Zjednoczonych często nasuwa się nam na myśl bogactwo tego kraju. Wyobrażamy sobie słoneczną Kalifornię i Florydę, zatłoczony NYC czy pustynne krajobrazy Arizony. Myślimy o football'u i gigantycznych rozmiarach jedzenia serwowanych w tamtejszych restauracjach. Czy zastanawiamy się jednak nad tym jak wygląda społeczeństwo? Nie chodzi mi tutaj o wszystkie stereotypy powielane przez lata przez turystów. Myślę bardziej o refleksji nad tym jak żyją ubożsi obywatele. Jak ciężko jest znaleźć pracę z podstawowym wykształceniem? Czy można liczyć na wsparcie ze strony państwa? Czym jest tak zwany "American Dream" i dlaczego USA tak znacznie się od niego oddala? Charlie LeDuff (zdobywca nagrody Pultizera za pozycję "Detroit") skupia się tym razem na zmianach, jakie zaszły w ostatnich latach w Stanach. Pisze o najsłabiej opłacanych robotnikach, wymaganiach rynku pracy i trudnościach związanych z życiem na podstawowym poziomie.

Książka jest bardzo dobitna, praktycznie brak w niej jakichkolwiek pozytywnych aspektów. Pisana specyficznym językiem, bardzo często ironiczna, wymagająca. Fabuła jest dość chaotyczna, co chwilę napotykamy nowe nazwiska i miejsca, przez co przyswaja się ją dość ciężko. Panu Charlie'mu można zarzucić również brak obiektywizmu, swoją opinię podkreśla on na przełomie całej książki. Pomimo wszystkich tych aspektów, polecam "Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje" wszystkim, którzy chcą poznać Stany w całości, poszerzając swoje horyzonty również o te niewygodne tematy, o których nie wspomina CNN czy Wasza ulubiona youtuberka na swoich wakacyjnych vlogach.

Ocena: 7/10

"Wilk Stepowy"

Hermann Hesse

Pozycja, którą wykorzystałam na maturze pisemnej z języka polskiego. Pełna przemyśleń i refleksji, wymagająca. Pomaga zrozumieć jak zachować wewnętrzną równowagę i ułożyć kłębiące się w głowie myśli. Porusza temat znany wielu jednostkom, a mianowicie poczucie wyalienowania, odseparowania od otaczającej nas rzeczywistości.

Autor opowiada o przeżyciach wewnętrznych Harry'ego Hellera, który pomimo zmagań ze stanami depresyjnymi walczy o zakochanie się w życiu na nowo. Myślę, że szczególnie mogą się z nim sympatyzować osoby młode, które czują, że w jakiś sposób nie wpisują się kanony społeczeństwa. Czytając "Wilka Stepowego" zaczynamy rozkładać na czynniki pierwsze przemyślenia, które nigdy wcześniej nie przyszły by nam do głowy. Zadajemy sobie egzystencjalne pytania, na które nigdy nie znajdziemy odpowiedzi. Książka t otula nas poczuciem empatii i świadectwem odmienności indywidualnych jednostek.

Jedynym minusem "Wilka Stepowego" są zagmatwane, surrealistyczne opisy, często bardzo ciężkie do przebrnięcia.

Ocena: 8,5/10.

"Wirus paniki. Historia kontrowersji wokół szczepionek i autyzmu"

Mnookin Seth

"Kłamstwo obiegnie świat, zanim prawda zdąży włożyć buty." - Mark Twain

Ogrom fake news'ów, kampanii i chwytliwych haseł głoszonych od lat przez antyszczepionkowców miał ogromny wpływ na podburzenie zaufania społeczeństwa w stosunku do szczepionek. Ale od czego właściwie się zaczęło? W którym momencie zaczęliśmy działać wbrew logice i postanowiliśmy podważyć badania naukowe szanowanych organizacji związanych ze zdrowiem publicznym? Czy władze popełniły błędy podczas popularyzacji wiedzy na temat szczepień? Dlaczego wyniki eksperymentu, który do tej pory (błednie) wymieniany jest jako "potwierdzający" korelację autyzmu i szczepionek MMR pojawiły się w szanowanym naukowym czasopiśmie Lancet? Jaki wpływ na nasze postrzeganie tego tematu miały wydarzenia mające miejsce w Stanach Zjednoczonych w XX. wieku? Dlaczego odpowiedzi na pytania, od których często zależy nasze życie szukamy na nieweryfikowanych internetowych forach? Książka jest niezwykle aktualna. Amerykański dziennikarz Seth Mnookin stara się bezstronnie zbadać każdą ze stron problemu. Powołuje się na niezliczone badania, aktykuły, historie i wywiady, co czyni jego pracę niezmiernie rzetelną. Pomaga on stworzyć swoją własną opinię na ten ogromnie kontrowersyjny temat, podając nam zarówno naukowe fakty, jak i sytuacje z prawdziwego życia ukazujące życiową bezsilność. Ta dogłębna analiza pokazuje jak na przestrzeni dekad oddaliliśmy się jako społeczeństwo od nauki, chłonąc jednocześnie tworzone przez pseudospecjalistów mity oraz przekłamania.

"Wirusa paniki" czyta się bardzo dobrze - pomimo nacechowania licznymi naukowymi epitetami jest pisany w miarę lekkim językiem. Pozycję tę polecam zarówno grupie tych, którzy wciąż wątpią w skuteczność szczepionek - znajdziecie tam naukowe spojrzenie na tę kontrowersję, jak i osobom, które (tak jak ja przed wzięciem do ręki dzieła Seth'a) nie są w stanie zrozumieć genezy panikii społecznego zwątpienia wywołanego tematem szczepionek.

Ocena: 9/10