O mnie

Kim jestem?

Nazywam się Martyna Strzała. Mam 20 lat i jestem studentką drugiego roku biotechnologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (inż) oraz pierwszego roku bioinformatyki na Politechnice Poznańskiej i UAM (kierunek łączony). Udzielam się aktywnie w Kole Wirusologii i Biotechnologii Molekularnej oraz w Kole Naukowym Chemii Stosowanej. Biegam, ucze się języków i kiedy tylko mogę udzielam się w laboratorium. Na social mediach opowiadam o studiowaniu, wymianie do USA, praktykach, które do tej pory odbyłam i podróżach. Na Instagramie znajdzieicie mnie pod nazwą @strzala_na_biotechu.

My bucket list

Bucket list - a number of experiences or achievements that a person hopes to have or accomplish during their lifetime

Wraz z moim przylotem do USA w 2016r. postanowiłam stworzyć bucket list, na której zapisałam wszystko, co chciałabym zrobić przed powrotem do Polski. Dzięki temu każdy mój tydzień był wypełniony pomysłami na kreatywne spędzenie czasu. Udało mi się skreślić większość punktów z listy, odwiedzając Funky Bones i Indiana Art Museum, uczestnicząc w meczu NBA czy spędzając dzień na ISU.

Ostatnio postanowiłam sworzyć nową bucket list, której założenia chcę wykonać do 25-ego roku życia:

 • uyskać certyfikat C2 z angielskiego, B2 z francuskiego

 • uczyć w szkole językowej

 • wyjechać w podróż z plecakiem

 • odwiedzić Amerykę Południową

 • odbyć staż za granicą

 • założyć kanał podcastowy na YouTube

 • odwiedzić host rodziców i zwiedzić USA

 • spać w schronisku w górach

 • przeżyć road trip

 • adoptować wszystkie zwierzęta oferowane przez WWF

Może nie wszystkie z tych punktów są szczególnie spektakularne i trudne do spełnienia, ale z jakiegoś powodu do tej pory nie miałam czasu, środków bądź nawet odwagi na ich wykonanie. Mam nadzieję, że 2021 rok pozwoli mi na spełnienie części tych założeń. Drogi Czytelniku, trzymaj za mnie kciuki!

Wrześniowy self-care

Zbyt intensywne "wakacje" odbiły się mocno na moim zdrowiu, przez co dużą część września 2020r. spędziłam w szpitalu. Zdiagnozowano u mnie wtedy m.in. zapalenie żołądka. Lekarze stwierdzili, że powodem może być mój poziomu stresu. Z tego względu postanowiłam lepiej o siebie zadbać i zmienić trochę mój lifestyle.

rest

Po powrocie do domu starałam się chodzić spać o (w miarę) stałej porze. Nie nastawiałam budzika i wstawałam wtedy, kiedy mój organizm był do tego gotowy. Sen stał się moim priorytetem i definitywnie zaczął mieć pozytywny wpływ na moje samopoczucie. Oczywiście nie jestem w tym perfekcyjna, wciąż zdarzają mi się noce, podczas których nie śpię do godziny 4 rano (overthinking my life). Wrzesień nauczył mnie znajdować czas na przerwę od pracy jako korepetytorka (a jest mi ona czasem konieczna żeby zachować resztki mojego sanity) oraz od nauki. Odpoczynek staram się teraz definiować jako szansę do zrobienia czegoś produktywnego, np. do wyjścia na spacer z psem czy do przesłuchania podcastu.

creativity

Podczas kwarantanny rysowanie, gra na ukulele oraz pisanie zostały przeze mnie praktycznie zapomniane. Każdy, kto podjął się kiedykolwiek pracy, wie jak absorbująca potrafi ona być. W moim przypadku nie było inaczej, pochłonęło mnie standardowe "praca-dom". Pracowałam jako kelnerka i korepetytorka, odbywałam praktyki w zakładach chemicznych, nieudolnie starając się połączyć to z moją obecnością w Internecie. Moje perfekcjonistyczne podejście nie pozwoliło mi czegokolwiek zawalić, so I somehow managed to do it all. And this kids is how you might end up in the hospital. I'm not saying: do not do different acctivities, I'm telling you not to overwork yourself.

bullet journaling

Od dziecka zapisywałam zeszyty, notesy i pamiętniki. Chyba zawsze miałam jakąś potrzebę przelania siebie na kartki. Bullet journal idealnie łączy funkcje kalendarza, planera, studni własnych myśli i szkicownika. Dodatkowo, ze względu na moją decyzję o powtórnym przystąpieniu do psychoterapii, pozyskałam miejsce, które wykorzystuję do zapisu moich myśli i nastrojów.

travelling

Ze względu na pandemię w tym roku nie wybierałam się nigdzie daleko od mojego rodzinnego miasta. No hotels, no crowded places as well. Just little trips in my surroundings. Family and close friends only. Tym sposobem znalazłam się nawet na chwilę nad morzem, gdzie mogłam odetchnąć i naładować na nowo baterie.

books

We wrześniu udało mi się skończyć "Iluzjonistę", "Behawiorystę" Remigiusza Mroza i "Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?" Janiny Bąk. Rozpoczęłam również "Biegunów" Olgi Tokarczuk. Wszystkie pozycje opiszę oczywiście szczegółowo z zakładce "książki".

self development

Przedstawiciele Kariery w Farmacji (https://karierawfarmacji.pl/) byli na tyle mili, że zaproponowali mi współpracę. Przez ostatni miesiąc udało mi się ukończyć połowę kursu Clinical Trial Associate, który spełnił moje oczekiwania. Cały czas przygotowuję się również do egzaminu CAE, do którego podejdę najprawdopodobniej dopiero w sesji letniej 2021.

Wiem, że będę musiała bardzo się postarać, aby utrzymać podobne nawyki w trakcie roku akademickiego. Niektóre z nich nie są możliwe do zrealizowania, wykłady na godzinę 8.00 nie pozwolą mi na tak dużą ilość snu. Moim priorytetem na ten semestr będzie jednak zachowanie harmonii pomiędzy czasem nauki oraz pracy.

Drogi Czytelniku, pamiętaj (i przypominaj mi), że życie nie kończy się na książkach i pracy.

2021 resolutions

Moim największym celem i zarazem postanowieniem jest podtrzymanie nawyków, które towarzyszyły mi w 2020 roku. Ze względu na kwarantannę miałam więcej czasu na wykreowanie i dopasowanie odpowiednich (dla mnie) zwyczajów. Znazałam idealny skincare oraz haircare, wróciłam do biegania i jogi, rozpoczęłam pracę nad blogiem i Instagramie. Dodatkowo, pobyt w szpitalu zmusił mnie do zmiany diety na bardziej lekkostrawną i wzbogaconą o owoce i warzywa. Jeśli chodzi o naukę, kontynuuję przygotowania do egzaminu CAE (podchodzę do niego w kwietniu) oraz studiowanie dzienne biotechnologii i bioinfomatyki.

W 2021 będę:

 • biegać

 • zdrowo się odżywiać

 • kontynuować studia i naukę angielskiego

 • utrzynywać minimalistyczny skin/hair care

 • nie przepracowywać się

 • spełniać się w laboratorium (jeśli Miss Rona na to pozwoli oczywiście)

Drogi Czytelniku, życzę Ci spełnienia w Nowym Roku!